Czesław Gogołkiewicz

żeglarz, projektant jachtów

1938 - 1980

miejsce pochówku:
nieznane, w morzuu

żeglarz, projektant jachtów

ur. 18 września 1938 r. w Toruniu, zm. 26 listopada 1980 na Atlantyku

miejsce pochówku: nieznane, w morzu

Po ukończeniu liceum zdecydował się na studia na Politechnice Gdańskiej, gdzie ukończył  Wydział Budowy Okrętów. W 1962 roku przeniósł się do Szczecina, gdzie znalazł zatrudnienie w Szczecińskiej Stoczni Jachtowej, późniejszej Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi, z którą był związany do 1979 roku. Odkąd zamieszkał w Szczecinie, poświęcił się całkowicie żeglarstwu. W 1963 roku był współzałożycielem Jacht Klubu „Pasat" przy Szczecińskiej Stoczni Jachtowej, do którego należała wiekszość pracowników stoczni. Sam żeglował regatowo, był mistrzem i wicemistrzem Polski w klasie Folkboat, siedmiokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski w żeglarstwie morskim, zdobył także tytuł Mistrza Polski w żeglarstwie samotnym. W 1977 roku zdobył patent kapitański. Pod koniec lat 70. Zaangażował się projekt budowy jachtu „Raczyński II”, budowany w stodole pod Sandomierzem dla Francuza polskiego pochodzenia.

Czesław Gogołkiewicz za sterem jachtu "Raczyński II". fot. Archiwum PZŻ

W tym projekcie nic nie funkcjonowało zgodnie z regułami gospodarki socjalistycznej, niż zatem dziwnego, że postaci zaangażowane w powstanie super jachtu szybko napotkały problemy z milicją i prokuraturą. Ostatecznie jacht udało się zbudować, w regatach samotnych żeglarzy OSTAR ’80 popłynął na nim właśnie Czesław Gogołkiewicz. Po 29 dniach żeglugi był już bardzo blisko mety, niestety kuter ściął maszt jachtu i żeglarz musiał się wycofać.

Chrzest jachtu "Raczyński II" w Szczecinie. fot. Archiwum PZŻ

Po remoncie jachtu w Ameryce podjął próbę przeprowadzenia jachtu do Polski. Zebrano dość przypadkową załogę i jacht wyruszył przez jesienny Atlantyk. Podczas bardzo silnego sztormu za burtę wypadł sterujący jachtem francuski żeglarz, zastąpił go Czesław Gogołkiewicz. Niestety, także on został zmyty przez jedną z kolejnych fal. Jacht próbowano holować, ale po zerwaniu holu i ewakuacji załogi jego losy zostały przesądzone.

Edukacja i kariera zawodowa:

Przez wiele lat pracował w Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi w Szczecinie. Pełnił funkcję kierownika biura projektowego, a w latach 1966-1979 głównego konstruktora. Sprawował nadzór nad budową jachtów typu: Antares, DZ, Enif, Folkboat, Orion. Był głównym konstruktorem jachtów: typu Ara (pierwszy polski jacht wykonany z laminatów poliestrowo-szklanych), typu Taurus (Zryw, Janosik), Spaniel, Spaniel II. Kierował grupą wspaniałych fachowców, koordynował prace biura konstrukcyjnego, pozwalał na realizację pomysłów swoich ludzi dając im wiele swobody twórczej.

"Spaniel II", którego współprojektantem był Czesław Gogołkiewicz, dziś pływa pod banderą łotewska.
fot. Marek Słodownik

Nagrody i wyróżnienia:

Srebrny Krzyż Zasługi

Add a new location

×