Krystyna Szloser

żeglarka, działaczka żeglarska

1933 - 2022

miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie


żeglarka, działaczka żeglarska

ur. 24 lutego 1933 r w Warszawie, zm.12 września 2022 r. w Warszawie
miejsce pochówku: Cmentarz Bródnowski w Warszawie

W latach 50-tych jedna z najlepszych zawodniczek w Klasie Finn, ścigała się także na Omegach. Związana była z warszawskimi klubami żeglarskimi. Po zakończeniu kariery sportowej poświęciła się sędziowaniu. Przez wiele lat współpracowała w komisjach regatowych w zespole z Igorem Rubinkowskim i Danutą Paszkiewicz. Stworzyli wspaniały zespół, doskonale się rozumiejący, profesjonalny i rzeczowy, ale przyjazny zawodnikom. W trakcie kilkudziesięciu lat kariery była wielokrotną sędzią międzynarodowych regat w żeglarstwie i bojerach. Pracowała wielokrotnie podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Klasie DN a także bojerowych Mistrzostwach Świata i Europy w tej Klasie. Startowała również w bojerowej Klasie Monotyp XV. Przez ponad 30 lat sędziowania zjeździła całą Polskę wzdłuż i wszerz, sędziowała regaty chyba we wszystkich klasach i kategoriach wiekowych.
Od 1978 roku pełniła funkcję sekretarza Głównego Kolegium Sędziów PZŻ, działała również aktywnie w Kole Seniorów Związku. Przez kilkadziesiąt lat pełniła funkcję sekretarza Nagrody imienia Leonida Teligi, zajmowała się również prenumeratą i rozliczeniami z autorami.
Pracowała w redakcji magazynu „Żagle” od pierwszego numeru, w tym czasie przetrwała rządy 10 redaktorów naczelnych, kilku wydawców i kilkanaście razy zmieniała się siedziba redakcji. W wywiadzie opublikowanym, w „Żaglach” z okazji 50-lecia pisma („Żagle” 5/2009) Zajmowała się stroną administracyjną, redakcją techniczną, chciała odejść z pracy kiedy redakcja zakupiła komputery, ale nauczyła się sprawnie nimi posługiwać i została. Spędziła w tej redakcji 50 lat. Pół wieku! Początki tej przygody wspominała w okolicznościowym wywiadzie. „Moja przygoda z „Żaglami” zaczęła się w 1960 r. Po Sejmiku PZŻ, który odbył się w marcu, Wiesław Rogala – nowo wybrany sekretarz generalny -zaproponował mi pracę w piśmie, które wówczas, jako biuletyn, wydawane było na zlecenie PZŻ przez Wydawnictwo „Sport i Turystyka”. W 1959 r. Żagle drukowane były na powielaczu, dopiero w marcu 1960 r. po raz pierwszy wydano je drukiem. Pismo redagował wtedy zespół w składzie: redaktor naczelny Włodzimierz Głowacki, Magdalena Jankowska, pracująca również w „Przeglądzie Sportowym” i Donat Czerewacz. Ja zajmowałam się stroną administracyjną redakcji. Wszyscy pracowali praktycznie społecznie. Choć formalnie i finansowo byliśmy od Polskiego Związku Żeglarskiego zależni, myślę, że na treść pisma bardziej od tzw. działaczy wpływ mieli sami żeglarze, dla których to pismo robiliśmy”. („Żagle” 5/2009, str. 12-13)

Krystyna Szloser pracowała w "Żaglach" od pierwszego numeru wydanego w 1959 roku.

Nagrody i wyróżnienia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Złoty Krzyż Zasługi
Odznaka Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego
Honorowy Członek YACHT KLUBU POLSKI WARSZAWA
Honorowe Odznaki YKP z okazji 75-lecia, 80-lecia, 85-lecia i 90-lecia
Odznaka Jubileuszowa 50-lecia Floty Polskiej Klasy DN.

fot. otwierające: Archiwum Marii Oleksy

reprodukcje: Marek Słodownik

Add a new location

×