Wojciech Brzechowski

działacz harcerski, żeglarz

1930 - 2018

miejsce pochówku:
Cmentarz Staromieście w Rzeszowie

działacz harcerski, żeglarz
ur. 23 sierpnia 1930 r. w Przedborzu, zm. 8 lutego 2018 r. w Rzeszowie
miejsce pochówku: Cmentarz Staromieście w Rzeszowie

Od czasów szkolnych związany był z ruchem harcerskim, należał do słynnej rzeszowskiej „Czarnej Jedynki”. Z żeglarstwem zetknął się w 1949 r. w Szkole Jungów Państwowego Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni. Tak wciągnął się w żeglarstwo, że zdał do Szkoły Morskiej w Gdyni. Niestety, jego studencka kariera zakończyła się po zaledwie dwóch latach, kiedy został wyokrętowany z „Daru Pomorza” i usunięty z uczelni jako „element obcy klasowo”.

Na "Darze Pomorza" Wojciech Brzechowski w 1951 roku został uznany za "element obcy klasowo".
fot. NAC

Nigdy nie krył się ze swymi poglądami, za co wielokrotnie w okresie PRL-u ponosił konsekwencje. Ostatecznie studiował na Politechnice Poznańskiej chcąc zdobyć wyższe wykształcenie. Osiadł w Kraśniku gdzie zaktywizował miejscowe środowisko do wspierania żeglarstwa. Założył drużynę harcerską, ale by nie zostawiać na uboczu rodziców swoich harcerzy i przedstawicieli władz lokalnych, powołał także do życia w 1964 roku Klub Żeglarski “Zjawa” w Kraśniku. Doprowadził do zbudowania harcówki, zespołu hangarów, w których młodzi ludzie budowali swoje łodzie. Druh Brzechowski corocznie organizował obozy harcerskie, na których z roku na rok przybywało akcentów żeglarskich. W 1967 roku zorganizował rejs Omegami po Dunaju na trasie z Bratysławy do Galatti. W tamtych czasach była to nader śmiała wyprawa na łodziach bez silników i asekuracji z młodymi bardzo ludźmi na pokładach.
Po przeprowadzce do Rzeszowa nie zwolnił tempa. Od 1969 roku organizował żeglarstwo harcerskie w tym mieście. W latach 1969-90 był zastępcą Pilota Chorągwi ZHP i Komandorem Harcerskiego Morskiego Kręgu Rzeszów. W latach 70 działał w strukturach tamtejszego OZŻ jako szef Komisji Dyscyplinarnej. W 1975 roku założył i objął funkcję komandora Klubu Żeglarskiego “Prefabet” w Kolbuszowej.
Najwięcej satysfakcji przyniosła mu kilkuletnia akcja „Pamięć”, w ramach której organizował sesje naukowe, wystawy, gawędy o historii ZHP i ludziach związku. Wydawał też biuletyn HKM „IJB”. Te dwie misje połączył w czasie poszukiwań szczątków generała Mariusza Zaruskiego - kapitana „Zawiszy Czarnego”, założyciela TOPR-u, ale przede wszystkim harcerskiego wychowawcy. Dzięki jego staraniom udało się sprowadzić do Polski ziemię z cmentarza w Chersoniu, na którym pochowano Generała. Zgodnie z ostatnią wolą Zaruskiego, urna po celebracjach w Rzeszowie została przeniesiona do Zakopanego, aby Generał mógł, choćby symbolicznie, spocząć pod Tatrami.

Druh Brzechowski przy symbolicznym grobie Mariusza Zaruskiego
w Zakopanem.

Zwieńczeniem tej akcji był symboliczny pogrzeb morski Mariusza Zaruskiego, przygotowany także przez Wojciecha Brzechowskiego. Także z inicjatywy Wojciecha Brzechowskiego ufundowano dzwon pamięci „Generał Zaruski” oraz tablicę pamiątkową i dostarczenia ich na pokładzie „Zawiszy Czarnego” do Chersonia.
W 2017 roku, podczas inauguracji Roku Mariusza Zaruskiego PZŻ, druh Brzechowski był gościem honorowym Gali Zaruskiego, podczas której przypomniał młodzieży z całej Polski przesłanie Generała.

Dzwon Zaruskiego został przewieziony na pokładzie "Zawiszy Czarnego" do Chersonia.

Nagrody i wyróżnienia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Złoty Krzyż Zasługi dla ZHP
odznaka „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego”
odznaka „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego”
medal „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego”
Krzyż „Pro Mari Nostro”

Add a new location

Edit Location

×
Delete this location