Zofia Sumińska

żeglarka, działaczka żeglarska

1918 - 2013

miejsce pochówku:
Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie

żeglarka, działaczka żeglarska
ur. 3 maja 1918 r. we Lwowie, zm. 5 czerwca 2013 r. w Warszawie
miejsce pochówku: Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie

Po raz pierwszy na pokład jachtu weszła jeszcze w okresie międzywojennym, ale już wówczas wiedziała, że żeglarstwo stanie się ważną częścią jej życia. Zdobyła pierwsze uprawnienia, brała udział w kilku obozach szkoleniowych, jednak jej aktywność przerwał wybuch wojny.
Po jej zakończeniu, już w Warszawie, pani Zofia szybko wciągnęła się w działalność żeglarską. Zdobyła uprawnienia bojerowe i instruktorskie, zdobyła również upragniony patent kapitański. Była jedną z trzech pierwszych kobiet-kapitanów jachtowych, obok Krystyny Remiszewskiej i Krystyny Około-Kułak.

Zofia Sumińska (druga z prawej) w towarzystwie kapitanów Sumińskiego, Pieńkawy i Boguckiego. fot. Marek Słodownik

Zainteresowała się regatami, ale nie jako zawodniczka, a sędzia. Uzyskała uprawnienia sędziowskie, miała status sędziego międzynarodowego. Przez wiele lat działała jako szkoleniowiec, promowała niestrudzenie żeglarstwo wśród kobiet, kierowała rejsami morskimi i prowadziła obozy szkoleniowe. Przez 14 lat przewodziła Komisji Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK, przez wiele lat była również aktywnym członkiem Koła Seniorów PZŻ. W 1961 roku została matką chrzestną jachtu "Jarl" klasy Conrad II eksploatowanego następnie przez Żeglarski Klub Turystyczny "Rejsy".

Nagrody i wyróżnienia:
Członek Honorowy Polskiego Związku Żeglarskiego
odznaka „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego”

Add a new location

Edit Location

×
Delete this location