Zygfryd „Zyga” Perlicki

żeglarz

1932 - 2017

miejsce pochówku:
Cmentarz Witomiński w Gdyni

żeglarz

ur. 26 stycznia 1932 r. w Gdyni, zm. 10 sierpnia 2017 r. w Gdyni

miejsce pochówku: Cmentarz Witomiński w Gdyni

Pochodził z patriotycznej rodziny, jego ojciec Władysław był powstańcem wielkopolskim i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. W 1928 roku wraz z żoną Marią osiadł w Gdyni.

Zygfryd do wybuchu II wojny światowej uczęszczał do gdyńskiej szkoły powszechnej. Podczas wojny rodzina Perlickich musiała opuścić dom, jednak udało im się pozostać w Gdyni. Zygfryd po wojnie kontynuował edukację w gdyńskim gimnazjum, szkole dla dorosłych w Sopocie oraz w „Conradinum” w Gdańsku, gdzie zdał maturę.

Zyga Perlicki żeglować zaczął w 1945 r. w II Morskiej Drużynie Harcerskiej w Harcerskim Ośrodku Morskim w Gdyni. W tym samym roku zdobył stopień żeglarza, a rok później sternika jachtowego. Nie miał szczęścia do klubów żeglarskich. W 1947 roku, po likwidacji HOM, wstąpił do Jacht Klubu Zryw, gdzie po roku uzyskał patent sternika morskiego. Po likwidacji klubu został w 1951 roku członkiem Jacht Klubu Morskiego Ligi Przyjaciół Żołnierza Gryf Gdynia. W 1952 roku wstąpił do Yacht Klubu Stal Gdynia, związanego ze Stocznią Gdynia, w której Zygfryd Perlicki od roku pracował. W 1957 roku otrzymał patent jachtowego kapitana morskiego.

Zygfryd Perlicki (w środku) z załogą jachtu "Kapitan" po regatach Kieler Woche w 1957 roku.
fot. Archiwum PZŻ

W 1955 roku Zygfryd Perlicki razem z Juliuszem Sieradzkim wziął udział w regatach w Czechosłowacji, w klasie Star. Był to pierwszy start polskich żeglarzy za granicą, po latach stalinizmu. Rok później ścigał się w regatach w Warnemünde. W 1957 r. wraz z załogą, na jachcie „Kapitan”, wygrał Kieler Woche (Regaty o Puchar Bałtyku z Kilonii dookoła wyspy Fehmarn - startowało 66 jachtów różnych bander) wygrywając te zawody jako pierwszy obcokrajowiec w 75-cio letniej historii tego wyścigu. Był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach organizowanych przez kraj kapitalistyczny po 1945 roku. W kilka dni później, na tym samym jachcie wygrał, w trudnych warunkach, regaty dookoła Gotlandii. W latach 1955-1956 dwukrotnie triumfował w mistrzostwach Polski jachtów klas morskich, a w klasie Star był mistrzem Polski siedmiokrotnie – w latach 1960-1966.

Zygfryd Perlicki odczytuje tekst przysięgi olimpijskiej przed wyjazdem na IO w Kilonii w 1972 roku.
fot. Archiwum PZŻ

W 1972 r. Zygfryd Perlicki, razem ze Stanisławem Stefańskim i Józefem Błaszczykiem, wystartował na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, w klasie Soling. Zajęli ósme miejsce – najlepsze w historii startów polskich żeglarzy na olimpiadach aż do 1996 roku.

Rok później został kapitanem jachtu „Copernicus” w regatach The Whitbread Round the World Race. W tym trwającym niemal rok wyścigu „Copernicus” zajął 11 miejsce, a kapitan z rąk brytyjskiego księcia Filipa otrzymał puchary i pamiątki, a po powrocie do Polski nagrodę „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”.

"Copernicus" w czasie przygotowań do regat Whitbread Race. fot. Volvo Car Poland

W 1977 i 1979 roku wziął udział w Admiral’s Cup na jachtach „Hajduk” i „Hadar”, ale tego doświadczenie nie wspominał miło ze względu na liczne błędy organizacyjne popełnione przez organizatora wyjazdu.

Zygfryd Perlicki należał do Klubu Kaphornowców.
fot. Marek Słodownik

Od 1952 do 1981 roku nieprzerwanie był zatrudniony w Stoczni Gdynia. Po wprowadzeniu stanu wojennego Zygfryd Perlicki został z niej zwolniony za działalność w „Solidarności”. Nie mogąc znaleźć pracy, zajął się remontami oraz szkoleniem żeglarskim w technikum przy gdyńskiej stoczni. Po krótkim powrocie do Stoczni Gdynia, został w 1987 roku kierownikiem Morskiego Ośrodka Szkolenia Regatowego PZŻ przy YKP Gdynia, otrzymawszy zgodę Polskiego Związku Żeglarskiego na przejście z YK Stal do YACHT KLUBU POLSKI Gdynia. Pięć lat później został również członkiem Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica. W 1993 roku przeszedł na emeryturę. Pod koniec lat 90. był członkiem Zarządu PZŻ.

Przepłynął w życiu ok. 140 000 mil morskich

Załoga jachtu "Copernicus" została zaproszona przez organizatorów regat Volvo Ocean Race na zakończenie imprezy w Kilonii w 2002 roku. Jacht poprowadził Zygfryd Perlicki. fot. Marek Słodownik

Nagrody i wyróżnienia:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Członek Honorowy PZŻ

odznaka „Mistrz Sportu”

odznaka „Zasłużony Pracownik Morza”

tytuł żeglarza regatowego XX wieku

medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”

Załoga jachtu "Copernicus" podczas regat Whitbread Race w 1973 roku. fot. Volvo Car Poland

Add a new location

Edit Location

×
Delete this location