Zygmunt Twardowski

pracownik naukowy, żeglarz, trener

1922 - 2003

pracownik naukowy, żeglarz, trener

ur. 6 kwietnia 1922 r. w Strzałkowie, zm. 23 lutego 2003 r. w Gdańsku

miejsce pochówku:

Żeglarstwo regatowe zaczął uprawiać w 1935 roku w klubie żeglarskim w Toruniu. Był jednym z czołowych regatowców polskich w latach 1950-1965.

Zygmunt Twardowski podczas regat w latach 50.

W tym okresie dwukrotnie zdobył tytuł Mistrza (1956 i 1957), a pięciokrotnie tytuł Wicemistrza Polski. Reprezentował Polskę na licznych zawodach, w tym rangi mistrzostw Europy i Świata w klasie Finn. Za swoje osiągnięcia regatowe otrzymał tytuł  Mistrza Sportu. W latach 1965-1974 był trenerem kadry narodowej w klasie Finn, pełnił wówczas także funkcję członka Kapitanatu Sportowego PZŻ i przewodniczącego Rady Trenerów PZŻ. Swojej aktywności nie ograniczał tylko do działalności związkowej, od roku 1978 aż do 1985 był wiceprezesem Zarządu, a w latach 1986-1989 przewodniczącym Komisji Rewizyjnej AZS AWF Gdańsk.

Zygmunt Twardowski w czasach kariery sportowej.
fot. Archiwum PZŻ

Będąc już dojrzałym mężczyzną, 2 lipca 1985 roku obronił pracę doktorską pt. „Zarys dziejów żeglarstwa polskiego w latach 1922-1939” na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Strona tytułowa rozprawy doktorskiej profesora Twardowskiego.
fot. Marek Słodownik

Organizował  wiele sympozjów i seminariów naukowych poświęconych żeglarstwu, był autorem licznych referatów i innych opracowań naukowych związanych z tą problematyką. Przez wiele lat był członkiem z. Koła Seniorów PZŻ.

Mistrz Polski w klasie Finn i trener kadry w tej klasie. Jachtowy sternik morski, instruktor żeglarstwa PZŻ. Trener, starszy wykładowca, nauczyciel akademicki, a od 1992 r. kierownik Zakładu Metodyki Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku-Oliwie.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski dekoruje prof. Zygmunta Twardowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. fot. Archiwum PZŻ

Nagrody i wyróżnienia:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

odznaka „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego

Spis treści dysertacji Zygmunta Twardowskiego

reprodukcje: Marek Słodownik

Add a new location

×