Andrzej Drapella

żeglarz

1929 - 2017

miejsce pochówku:
Cmentarz Witomiński w Gdyni

żeglarz

ur. 18 czerwca 1929 r. w Katowicach, zm. 16 lipca 2017 r. w Gdyni

miejsce pochówku: Cmentarz Witomiński w Gdyni

Morzem zafascynował się tuż po wojnie, kiedy w 1947 roku wziął udział w rejsie kandydackim na „Darze Pomorza”. Rok później zdobył patent sternika śródlądowego, ale to morze było jego ukochaną aktywnością.

Od pierwszego rejsu na "Darze Pomorza", w 1947 roku, związał się z morzem na wiele lat. fot. Marek Słodownik

Patent kapitański uzyskał w 1957 roku i przez wiele lat aktywnie żeglował. W 25 rejsach na jachtach żaglowych przepłynął w sumie 65,5 tysiąca Mm. Nie stronił także od działalności społecznej, w latach 1969-1974 i 1990-1999 pełnił obowiązki ławnika w izbach morskich.

Opublikował 22 reportaże o tematyce morskiej, w 1987 roku przygotował film, a w roku 1992 osiemnaście piętnastominutowych reportaży o tematyce żeglarskiej i morskiej. Był aktywnym członkiem Bractwa Wybrzeża - posiadał nr 89. Zaczynał na "Darze Pomorza", ale pływał też na "Batorym", "Marchlewskim", "Zawiszy Czarnym", "Fryderyku Chopinie" i "Oceanii".

Kapitan Drapella prowadził wiele rejsów na "Zawiszy Czarnym". fot. Marek Słodownik

Już w wieku 24 lat zdobył tytuł mistrza Polski w ogólnopolskich regatach w klasie DZ. Wygrywał też w Gdańsku, zdobywając Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Cały czas związany był z branżą morską. Przez ponad 30 lat pracował na statkach PLO i Chipolbrok. Był kapitanem na jednostkach, które pływały na całym świecie.

Pływał żaglowcem "Mazurka", na "Pogorii", a także na statku Polskiej Akademii Nauk "Antoni Garnuszewski" (wyznaczonego do przeprowadzenia XII Wyprawy Antarktycznej PAN), który miał wymienić załogę stacji antarktycznej im. Juana Carlosa I i dostarczyć zaopatrzenie dla samej stacji.

Andrzej Drapella w 2018 roku. fot Marek Słodownik

W latach 1990-1992 był kapitanem "Zawiszy Czarnego", później kierował "Oceanią", prowadził "Fryderyka Chopina", a w 2013 r. "Kapitana Borchardta" w rejsie na Morze Śródziemne.

Nagrody i wyróżnienia:

"Nagroda Chwały Mórz" - Topór Kaperski.

Nagroda Conrada.

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

Krzyż "Pro Mari Nostro"

odznaka „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego”

Add a new location

×