Apolinary Pastuszko
trener, działacz żeglarski, pisarz
1928 - 2020
miejsce pochówku:
Cmentarz Wawrzyszewski w Warszawie
trener, działacz żeglarski, pisarz
ur. 23 lipca 1928 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zm. 30 czerwca 2020 r. w Warszawie
miejsce pochówku: Cmentarz Wawrzyszewski w Warszawie
Pierwszy kontakt z żeglarstwem miał wkrótce po wojnie gdy w wieku 19 lat zapisał się na kurs organizowany przez Państwowe Centrum Wychowania Morskiego. W 1951 roku ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, a włączenie do programu studiów tematyki żeglarskiej umożliwiło mu zdobycie uprawnień sternika jachtowego, instruktora a następnie trenera. W latach 50. i 60. z sukcesami żeglował regatowo w klasie Finn.
Po ukończeniu studiów pracował jako inspektor sportów wodnych w Stołecznym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki, a następnie w Departamencie WF i Szkolnictwa GKKFiT. Pod koniec lat 50. był trenerem w ośrodku SWOS 2 w Warszawie.
Był prezesem Warszawskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, od 1960 do 1990 roku pracował w Polskim Związku Żeglarskim pełniąc różne funkcje, m.in. trenera koordynatora, kierownika wyszkolenia, sekretarza ds. sportu, członka zarządu i trenera kadry olimpijskiej podczas igrzysk w 1972 i 1980 roku.
Był również przedstawicielem Związku we władzach klasy Hornet. Jego pasją zawsze była praca z młodzieżą, był jednym z inicjatorów opracowania wytycznych dla rozwoju żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży i rozpowszechnienia klasy Cadet. Namacalnym efektem jego pracy były złote medale polskich załóg w mistrzostwach świata w latach 1966, 1967 i 1968.
Nagrody i wyróżnienia:
Złoty Krzyż Zasługi
Medal Komisji Edukacji Narodowej
„Złoty Medal Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”
Autor książek:
„Klasa Finn - ważna karta w historii polskiego żeglarstwa regatowego”
„Od Cadeta do Igrzysk Olimpijskich”.
fot. Marek Słodownik, Archiwum PZŻ
reprodukcje: Marek Słodownik