Zygmunt Jędrzejkiewicz

działacz żeglarski, żeglarz

1914 - 2006

miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie

działacz żeglarski, żeglarz

ur. 18 kwietnia 1914 r. w Ksawerze k/Będzina, zm. 7 kwietnia 2006 r. w Warszawie

miejsce pochówku: Cmentarz Bródnowski w Warszawie

Z żeglarstwem zetknął się w 1929 r. w Warszawskiej Harcerskiej Drużynie Żeglarskiej i szybko połknął bakcyla. Żeglował tak wiele, jak tylko było to możliwe w realiach niedostatku sprzętu i mnogości chętnych. Szybko trafił na morze, przeszedł kurs szkoleniowy w Jastarni, a tam trafił w ręce Mariusza Zaruskiego i na pokład szkunera „Zawisza Czarny”.  Odbył kilka rejsów pod dowództwem Generała, już wiedział, jaką drogę wybierze na przyszłość. Wojna pokrzyżowała te plany, ale po jej zakończeniu Jędrzejkiewicz trafia na Wybrzeże, gdzie w Sopocie tworzy Delegaturę PZŻ na Wybrzeżu i I Oddział Morski YACHT KLUBU POLSKI.

Dalsze losy wiąże ze strukturami PTTK.  W latach 1951-1959 był przewodniczącym Komisji Turystyki Żeglarskiej Zarządu Głównego PTTK  i koordynował sprawy morskich rejsów na rosnącej flotylli jachtów pod polską banderą. Rok 1956 przyniósł mu stanowisko szefa komitetu budowy pełnomorskiego jachtu PTTK s/y „Polonia” i organizacji rejsu dookoła świata. Działacze spod bandery PTTK poświęcili tej sprawie mnóstwo energii, zbudowano nawet jacht, ale ostatecznie rejs nie doszedł do skutku. Na „Polonii” żeglowały później tysiące żeglarzy zdobywając staż morski i odwiedzając porty mórz Bałtyckiego i Północnego. W tym czasie był też związany z czasopismem "Wodami Polski", pierwszym powojennym tytułem w całości poświęconym turystyce wodniackiej.

Okładka pierwszego numeru czasopisma "Wodami Polski", którego jednym z filarów był Zygmunt Jędrzejkiewicz.

Z początkiem lat 60. Jędrzejkiewicz angażował się w działalność na forum PZŻ. Przez lata był  przewodniczącym Komisji Turystyki, wiceprzewodniczącym Komisji Historii i Starszym Koła Seniorów PZŻ.

Zygmunt Jędrzejkiewicz promował turystykę wodną już w początku 1952 roku. Ten materiał został opublikowany na łamach czasopisma "Turystyka".

Jest autorem szeregu opracowań o tematyce morskiej i żeglarskiej. Przez kilka lat był członkiem Kolegium Redakcyjnego miesięcznika „Żagle”. Swoje artykuły publikował na łamach prasy żeglarskiej i turystycznej już od początku lat 50., był niestrudzonym propagatorem turystyki żeglarskiej i Żeglarskiej Odznaki Turystycznej.

Nagrody i wyróżnienia:

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Członek Honorowy PZŻ

Żeglarska Odznaka Turystyczna, której wielkim propagatorem był Zygmunt Jędrzejkiewicz.
fot. Marek Słodownik

Autor książek:

"Poradnik turysty-żeglarza", 1956, współautor

Okładka książki wydanej w 1956 roku.

reprodukcje: Marek Słodownik

Add a new location

×