Henryk Kujawa

żeglarz, projektant jachtów

1923 - 2018

miejsce pochówku:
Cmentarz Łostowicki w Gdańsku

żeglarz, projektant jachtów
ur. 10 listopada 1923 r. w Inowrocławiu, zm. 11 sierpnia 2018 r. w Sopocie
miejsce pochówku: Cmentarz Łostowicki w Gdańsku

Żeglować zaczął w 1938 roku w harcerskiej drużynie wodnej im. Wilków Morskich w Kiekrzu. Wtedy też spróbował swoich sił jako szkutnik, w tym samym roku zbudował bowiem swój pierwszy jacht. Po II wojnie światowej ukończył Technikum Budowy Okrętów „Conradinum” w Gdańsku oraz studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. W 1948 roku rozpoczął pracę w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych i Biurze Projektowym Stoczni Gdańskiej. W latach 50. powołał zespół projektantów, którzy opracowali konstrukcję pełnomorskich jachtów stalowych. Były to jednostki klasy J-140: „Joseph Conrad", „Otago", „Śmiały", „Jurand", „Dar Opola" i „Jan z Kolna".

"Joseph Conrad" - pierwszy jacht słynnej serii J-140 zaprojektowanej przez Henryka Kujawę.
fot. Marek Słodownik

Przez kolejne kilkadziesiąt lat stanowiły one o sile oceanicznego żeglarstwa w Polsce bowiem przez ich pokłady przewinęło się kilkanaście tysięcy żeglarzy żadnych dalekich przygód i zdobywania stażu pływowego. Po latach zarzucano projektantom, nazbyt daleko idącą inspirację niemiecką konstrukcją „Peter von Danzig”. Ciekawostką jest, ze podczas pierwszej edycji regat Whitbread Round the World Race doszło do bezpośredniej konfrontacji „Otago” z „Peterem” i polski jacht, choć krótszy o około 4 stopy, dopłynął na metę niespełna dobę szybciej.
Spod ręki tej grupy projektantów wyszła także inna udana i zasłużona dla polskiego żeglarstwa konstrukcja – J-80, na których polscy żeglarze pływają po dziś dzień. https://pl.wikipedia.org/wiki/J-80_(typ_jachtu) Kujawa zaprojektował także kadłub i wnętrze jachtu „Gedania” oraz „Kismet”.

"Mestwin", jedna z pierwszych "osiemdziesiątek" zaprojektowanych przez Henryka Kujawę.
fot. Archiwum PZŻ

Pracował również nad adaptacją szalup okrętowych na jachty flotylli Czerwonych Żagli. Po zdobyciu patentu kapitańskiego w 1957 roku wiele żeglował po morzu, bardzo często na jachtach przez siebie zaprojektowanych. Był przez lata członkiem zarządu Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, a także mierniczym i inspektorem Komisji Nadzoru Technicznego Polskiego Związku Żeglarskiego. Zmarł w wieku 94 lat.

"Alf", kolejna "osiemdziesiątka", po renowacji żegluje z młodzieżą w Sopocie.
fot. Marek Słodownik

Nagrody i wyróżnienia:
Złota Odznaka PZŻ
Medal za Szczególne Zasługi dla Pomorskiego Żeglarstwa

Add a new location

×