Aleksander Kaszowski

żeglarz, działacz żeglarski, pisarz

1935 - 2017

miejsce pochówku:
Cmentarz Parafialny Chrystusa Króla w Bydgoszczy

żeglarz, działacz żeglarski, pisarz

ur. 26 grudnia 1935 r. w Poznaniu, zm. 11 lipca 2017 r. w Bydgoszczy

miejsce pochówku: Cmentarz Parafialny Chrystusa Króla w Bydgoszczy

Jego ojciec, Stanisław, był oficerem Wojska Polskiego, który poległ w 1939 roku w bitwie nad Bzurą. W czasie II wojny światowej mieszkał w Gnieźnie, gdzie zetknął się po raz pierwszy z literaturą marynistyczną.  Do żeglarstwa trafił w 1948 roku, zaś od 1969 roku był jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej. Po latach wspominał, ze kiedy zdawał na wymarzony kierunek studiów, Wydział Budowy Okrętów, dostał informację, że zakwalifikowano go na rejs morski. Wahał się, ale wybrał morze. Kiedy wrócił, kwalifikacja na studia była już zamknięta, musiał wybrać mniej oblegany kierunek.

Dzięki jego staraniom powstało w Bydgoszczy prężne środowisko żeglarskie, w ZNTK zbudowano jacht „Euros”, na którym tamtejsi żeglarze odbyli kilka spektakularnych wypraw, które na stałe weszły do historii polskiego żeglarstwa. Również jemu zawdzięcza się powstanie kolejnych jachtów: „Zentka” i „Solanusa”. W roku 1964 zorganizował Sekcję Żeglarstwa Morskiego przy klubie KKS Brda, obecnie działającą przy klubie Bydgostia. Aleksander Kaszowski w roku 1968 był I oficerem na „Eurosie”, który pod dowództwem kapitana Wojciecha Orszuloka po raz pierwszy w historii żeglarstwa światowego opłynął Islandię.W roku 1970 poprowadził „Eurosa” przez cieśninę Pentland Firth. Rok później w samotnym rejsie na tym samym jachcie, ale bez samosteru i silnika, dwukrotnie przeszedł Cieśniny Duńskie. Ten wyczyn nigdy nie został powtórzony. W roku 1973 poprowadził „Eurosa” wokół Przylądka Horn, a 4 lata później dowodził tym jachtem w rejsie na  Spitsbergen. W 1974 roku kapitan Kaszowski był współzałożycielem Bractwa Kaphornowców i przez dwie kadencje pełnił funkcję jego Grotmaszta. W 2002 roku, na zebraniu założycielskim „Kujawsko-Pomorskiego Kolegium Kapitanów Jachtowych”, w uznaniu zasług i osiągnięć, kapitanowi Kaszowskiemu powierzono godność Kapitana Seniora. W roku 2006 Wojewoda Kujawsko-Pomorski wręczył mu Honorową Nagrodę „Za wybitne osiągnięcia żeglarskie na morzu”.

Aleksander Kaszowski i Zbigniew Urbanyi razem żeglowali i wspólnie pisali książki.
fot. Jerzy Fika/ domena publiczna

Edukacja i kariera zawodowa:

Po wojnie podjął studia na Politechnice Gdańskiej, a po ich ukończeniu podjął pracę w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu. Po kilku latach otrzymał propozycję objęcia stanowiska głównego inżyniera w zakładach w Bydgoszczy i ta decyzja znacząco wpłynęła na późniejszą żeglarską drogę pana Kapitana. Aleksander Kaszowski był również długoletnim dyrektorem, zarządcą i prezesem zarządu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy (obecnie PESA), które z powodzeniem przeprowadził przez cały okres transformacji i po przejściu w 1998 roku na emeryturę przekazał następcom.

Nagrody i wyróżnienia:

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi

Zasłużony Kolejarz RP

Członek Honorowy PZŻ

Członek Honorowy International Association of Cape Horners

medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”

medal „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego”

Nagroda Conrady – Indywidualności Morskie

Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego Nagroda im. Leonida Teligi

Autor książek:

„Kaphornowa Siódemka”

„Kanaka z trzeciej wachty”

„Nawigacja dla żeglarzy”

„Eurosem na Horn”, współautor

„Sztormy, lody i powroty”, współautor

„Polskie jachty na oceanach”, współautor

fot. otwierające: Bydgostia

Add a new location

×