Aleksander Kaszowski
żeglarz, działacz żeglarski, pisarz
1935 - 2017
miejsce pochówku:
Cmentarz Parafialny Chrystusa Króla w Bydgoszczy
żeglarz, działacz żeglarski, pisarz
ur. 26 grudnia 1935 r. w Poznaniu, zm. 11 lipca 2017 r. w Bydgoszczy
miejsce pochówku: Cmentarz Parafialny Chrystusa Króla w Bydgoszczy
Jego ojciec, Stanisław, był oficerem Wojska Polskiego, który poległ w 1939 roku w bitwie nad Bzurą. W czasie II wojny światowej mieszkał w Gnieźnie, gdzie zetknął się po raz pierwszy z literaturą marynistyczną. Do żeglarstwa trafił w 1948 roku, zaś od 1969 roku był jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej. Po latach wspominał, ze kiedy zdawał na wymarzony kierunek studiów, Wydział Budowy Okrętów, dostał informację, że zakwalifikowano go na rejs morski. Wahał się, ale wybrał morze. Kiedy wrócił, kwalifikacja na studia była już zamknięta, musiał wybrać mniej oblegany kierunek.
Dzięki jego staraniom powstało w Bydgoszczy prężne środowisko żeglarskie, w ZNTK zbudowano jacht „Euros”, na którym tamtejsi żeglarze odbyli kilka spektakularnych wypraw, które na stałe weszły do historii polskiego żeglarstwa. Również jemu zawdzięcza się powstanie kolejnych jachtów: „Zentka” i „Solanusa”. W roku 1964 zorganizował Sekcję Żeglarstwa Morskiego przy klubie KKS Brda, obecnie działającą przy klubie Bydgostia. Aleksander Kaszowski w roku 1968 był I oficerem na „Eurosie”, który pod dowództwem kapitana Wojciecha Orszuloka po raz pierwszy w historii żeglarstwa światowego opłynął Islandię.W roku 1970 poprowadził „Eurosa” przez cieśninę Pentland Firth. Rok później w samotnym rejsie na tym samym jachcie, ale bez samosteru i silnika, dwukrotnie przeszedł Cieśniny Duńskie. Ten wyczyn nigdy nie został powtórzony. W roku 1973 poprowadził „Eurosa” wokół Przylądka Horn, a 4 lata później dowodził tym jachtem w rejsie na Spitsbergen. W 1974 roku kapitan Kaszowski był współzałożycielem Bractwa Kaphornowców i przez dwie kadencje pełnił funkcję jego Grotmaszta. W 2002 roku, na zebraniu założycielskim „Kujawsko-Pomorskiego Kolegium Kapitanów Jachtowych”, w uznaniu zasług i osiągnięć, kapitanowi Kaszowskiemu powierzono godność Kapitana Seniora. W roku 2006 Wojewoda Kujawsko-Pomorski wręczył mu Honorową Nagrodę „Za wybitne osiągnięcia żeglarskie na morzu”.
Edukacja i kariera zawodowa:
Po wojnie podjął studia na Politechnice Gdańskiej, a po ich ukończeniu podjął pracę w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu. Po kilku latach otrzymał propozycję objęcia stanowiska głównego inżyniera w zakładach w Bydgoszczy i ta decyzja znacząco wpłynęła na późniejszą żeglarską drogę pana Kapitana. Aleksander Kaszowski był również długoletnim dyrektorem, zarządcą i prezesem zarządu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy (obecnie PESA), które z powodzeniem przeprowadził przez cały okres transformacji i po przejściu w 1998 roku na emeryturę przekazał następcom.
Nagrody i wyróżnienia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi
Zasłużony Kolejarz RP
Członek Honorowy PZŻ
Członek Honorowy International Association of Cape Horners
medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”
medal „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego”
Nagroda Conrady – Indywidualności Morskie
Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego Nagroda im. Leonida Teligi
Autor książek:
„Kaphornowa Siódemka”
„Kanaka z trzeciej wachty”
„Nawigacja dla żeglarzy”
„Eurosem na Horn”, współautor
„Sztormy, lody i powroty”, współautor
„Polskie jachty na oceanach”, współautor
fot. otwierające: Bydgostia