Bolesław Kowalski

żeglarz, pisarz, działacz żeglarski

1928- 2015

miejsce pochówku:
Cmentarz Południowy w Antoninowie, gm. Piaseczno      

ur. 4 marca 1928 r. w Lublinie, zm. 2 września 2015 r. w Warszawie

żeglarz, pisarz, działacz żeglarski

miejsce pochówku: Cmentarz Południowy w Antoninowie, gm. Piaseczno      

Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego studiował prawo we Wrocławiu. W 1957 r. został jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, był instruktorem żeglarstwa, sędzią regatowym, sternikiem lodowym, kapitanem motorowodnym. Poprowadził rejs jachtu „Dar Opola” na Morze Czerwone w 1960 roku, wyprawę jachtu „Śmiały” dookoła Ameryki Południowej w latach 1965-1966, jako pierwszy żeglarz po wojnie odbył samotny rejs po Bałtyku na jachcie „Sawa” w 1963 roku. Przełamywał stereotypy i poczucie niemożności, był pionierem w wielu przedsięwzięciach realizowanych w epoce głębokiego PRL-u. W załodze jachtu "Śmiały" w rejsie dookoła Ameryki Południowej znalazło się wielu znakomitych żeglarzy, którzy w późniejszym okresie kierowali wielkimi wyprawami żeglarskimi.

"Śmiały" po remoncie w Buenos Aires w czasie swojej największej wyprawy. fot. Bronisław Siadek/ domena publiczna
Ten sam 'Śmiały" w Trzebieży w 2018 roku. fot. Marek Słodownik

Byli wśród nich Jerzy Knabe,, Ludomir Mączka, Tomasz Romer czy Krzysztof Baranowski.

Bolesław Kowalski w roku 2009. fot. Marek Słodownik

Bolesław Kowalski był armatorem jachtu pełnomorskiego „Radwan”, który jako jeden z pierwszych w Polsce został przebudowany z kutra rybackiego. Żeglował nim głównie po Morzu Śródziemnym. Przez całe życie był wiernym członkiem Akademickiego Związku Sportowego. Pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji w organizacjach żeglarskich. Był członkiem prezydium Sekcji Żeglarstwa GKKF, Starszym Koła Seniorów PZŻ, przewodniczącym Komisji Historii Żeglarstwa PZŻ, przewodniczącym komitetu budowy jachtu „Dar Warszawy”, przez lata sędziował także regaty w Warszawie. Był założycielem i długoletnim kapitanem Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich. W środowisku żeglarskim słynął z wysokich wymagań stawianych kukom podczas rejsom morskich.

Kapitan Bolesław Kowalski odbiera z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego pamiątkową Banderę Polską w 2013 roku. fot. Marek Słodownik

Edukacja i kariera zawodowa

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował zawodowo w centralach handlu zagranicznego, był między innymi pionierem organizacji eksportu usług agrolotniczych na polskich samolotach do Egiptu i Sudanu. Jego mniej znaną aktywnością zawodową była funkcja tłumacza w filmowym studio opracowań dialogowych.

Bolesław Kowalski w 2013 roku. fot. Marek Słodownik

Nagrody i wyróżnienia:

Złoty Medal GKKFiS „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”

medal  "Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego"

odznaka "Zasłużony Pracownik Morza"

Złota Odznaka AZS

Medal i Topór Bojowy Bractwa Wybrzeża

odznaczenie "Hermandat De La Costa Chile"

Titulo Gentil Hombre de Mer

Autor książek:

„Żeglarskie Vademecum”, współautor, 1957 r.

"Wyprawa Koral", 1962

"Wyprawa "Śmiały", 1968

zdjęcie wyróżniające: Marek Słodownik.

reprodukcje: Marek Słodownik

Add a new location

×