Eugeniusz Przybyła

działacz żeglarski, żeglarz

1932 - 2000

miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Międzybrodziu Bialskim

działacz żeglarski, żeglarz

ur. 27 marca 1932 w Dąbrowie Górniczej, zm. 23 sierpnia 2000 r. w Katowicach

miejsce pochówki: Cmentarz Komunalny w Międzybrodziu Bialskim

Z żeglarstwem zetknął się pod koniec lat 40., kiedy zainteresował się regatami, Jego kariera zawodnicza nie trwała długo, bo coraz bardziej pociągała go turystyka i szkolenie. Z czasem wypłynął także na morze. Związał się z Klubem Żeglarskim LOK w Dąbrowie Górniczej, z czasem został nawet jego komandorem. Działał także na forum okręgu śląskiego, aktywnie pracował w komisjach, był kolejno wiceprezesem okręgowych struktur żeglarskich, I zastępcą prezesa, wreszcie w lutym 1993 roku stanął na czele władz okręgowych.

Z jego inicjatywy śląscy żeglarze odbyli wiele ciekawych rejsów, do najważniejszych z pewnością można zaliczyć „Rejsy Przyjaźni” do Leningradu i Tallina w latach 1975-1978 czy I Śląską Wyprawę Oceaniczną w Rejon Morza Karaibskiego i na Kubę (1976-1977). Nie mniej ważne, choć z pewnością nie tak spektakularne, były rejsy śródlądowe. „Błękitną Wstęgę Szwecji”, czyli  rejs czterech śląskich jachtów Kanałem Gotta zrealizowano w roku 1978, rok później kilkanaście jachtów pożeglowało Dunajem z Bratysławy aż na Morze Czarne w ramach  „Błękitnej Wstęgi Dunaju”. W katalogu eksploracji ciekawych akwenów nie zabrakło także Balatonu, dokąd śląscy żeglarze pływali w latach 1982 - 1985.

 Działalność Eugeniusza Przybyły nie ograniczała się tylko do żeglowania. Dbał o włącznie nowych ludzi do klubów, przez wiele lat brał czynny udział w szkoleniu kadr żeglarskich jako wykładowca i członek okręgowej komisji egzaminacyjnej. Kiedy akweny Śląska stały się zbyt małe, zaproponował budowę bazy na Mazurach.

Ośrodek Tajty współcześnie - solidne keje i pełna infrastruktura w porcie. fot. Marek Słodownik

Dzięki jego staraniom powstał ośrodek w „Tajty” na szlaku Wielkich Jezior, który po dziś dzień jest chętnie odwiedzany. Położony w newralgicznym punkcie szlaku, pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno i łączącymi je kanałami Niegocińskim i Piękna Góra, nazywany jest najczęściej Starym Kanałem.

Eugeniusz Przybyła (trzeci z prawej) podczas uroczystości otwarcia sezonu żeglarskiego w 1999 roku. fot. Archiwum Józefa Żyły

Eugeniusz Przybyła działał aktywnie także na forum ogólnokrajowym, w PZŻ, przez 3 kadencje pełnił funkcję członka Prezydium Zarządu PZŻ, był także przewodniczącym Głównej Komisji Szkolenia. Dzięki jego staraniom zatwierdzono nowy system stopni żeglarskich w 1998 roku.

Eugeniusz Przybyła (w środku) podczas jednego z rejsów śródlądowych. fot. Archiwum Józefa Żyły.

Był członkiem maszoperii skupionej wokół jachtu „Kapitan Morgan”, odbył na nim kilka rejsów, niestety jego aktywność przerwała śmiertelna choroba.

Nagrody i wyróżnienia:

medal “Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego”

 „Zasłużony dla Żeglarstwa Śląskiego”

„Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego”

srebrną i złotą odznakę “Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”

„Zasłużony Pracownik Morza”

„Członek Honorowy” KOZŻ

Siedziba KOZŻ przed remontem oraz ośrodek w Tajtach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

fot. Józef Żyła

Add a new location

×