Marek Jaczewski

żeglarz, działacz żeglarski

1926 - 2017

miejsce pochówku:
Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie

żeglarz, działacz żeglarski

ur. 19 lipca 1926 r. w Warszawie, zm. 24 września 2017 r. w Warszawie

miejsce pochówku: Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie

Marek Jaczewski w latach 70.

Od 1959 r. członek Żeglarskiego Klubu Turystycznego “Rejsy” w Warszawie. W rejsach morskich przepłynął ponad 30 tys. Mm po Bałtyku, Morzu Północnym, Czarnym i Śródziemnym.

Od 1963 r. członek Komisji Turystyki Żeglarskiej ZG PZŻ, a w latach 1991-97 jej przewodniczący, w latach późniejszych uzyskał godność honorowego przewodniczącego tego ciała. Uzyskał także tytuł Członka Honorowego PTTK.

Działał  w Polskim Towarzystwie Turystyczno Krajoznawczym, przyczyniając się m in. do budowy i rozbudowy portu jachtowego w Augustowie, zabudowy wyspy w Mikołajkach, projektowaniu baz żeglarskich w Darłowie i Kołobrzegu.

Razem z Tymoteuszem Duchowskim opracował tablice kodu flagowego i sygnałów jednoliterowych, wydaną przez PZŻ. Był również aktywny na forum krajowym Związku, zasiadał od października 2006 roku w Kole Seniorów w roli jego przewodniczącego. Chociaż żeglował głównie po śródlądziu, zdobył, w 1980 roku, patent kapitański.

Edukacja i kariera zawodowa:

W okresie okupacji był członkiem Szarych Szeregów, uzyskał stopień podporucznika Wojska Polskiego. Po ukończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej podjął pracę w branży energetycznej. Karierę zawodową zwieńczył funkcją dyrektora Instytutu Energetyki.

Nagrody i wyróżnienia:

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Krzyż Oświęcimski

fot. Archiwum CTW PTTK

Add a new location

×